FFS på besök i Jernkontorets bibliotek och arkiv

15 mars, 2020

Som vi tidigare annonserat om föreningens årsmöte i år har den nu gått av stapeln i Jernkontorets lokaler den 6 mars. Efter mötet fick besökarna en visning av Jernkontorets bibliotek och arkiv av bibliotekarien Yngve Axelsson.

Vi fick bl.a. se samlingarnas äldsta bok, en Bergpostilla på tyska tryckt 1587 i Nürnberg, samt Emanuel Swedenborgs latinska bok om järn från 1784.

På 1700-talet åkte Reinhold Angerstein runt i Europa och besökte stålverk och hammarsmedjor, lärde sig och skrev dagböcker från sina resor. Nu kunde årsmötesdeltagarna titta på en handskriven reseberättelse i fyra band från 1750 av Angerstein som plockats fram för visning.

Det finns verkligen många intressanta böcker för oss smedforskare i hyllorna på Jernkontoret. En mer detaljerad rapport från föreningens årsmöte kommer i medlemstidningen Smedforskaren nr 1-2020.